2018 Game Awards [Results]

Posted by

Here at Reality Break we don’t have the ability to spend countless hours playing and reviewing all games that are on this list. But needless to say Kenny and PhotoNerd15 took their best shot at guessing which games would win the awards…

Kenny – 10

PhotoNerd15 – 12

And here are the results…

Game of the Year
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Celeste (Matt Makes Games)
Monster Hunter: World (Capcom)

Best Ongoing Game
No Man’s Sky (Hello Games)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Destiny 2 (Bungie / Activision)
Fortnite (Epic Games)
Overwatch (Blizzard)

Best Game Direction
A Way Out (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Best Narrative
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)

Best Art Direction
Return of Obra Dinn (3909 LLC)
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)

Best Score/Music
God of War (Bear McCreary)
Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)
Ni No Kuni II (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
Celeste (Lena Raine)

Best Audio Design
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)

Best Performance
Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
Christopher Judge as Kratos, God of War
Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2
Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

Games for Impact
11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / BANDAI NAMCO Entertainment)
Celeste (Matt Makes Games)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Best Independent Game
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
Dead Cells (Motion Twin)
Celeste (Matt Makes Games)
Into the Breach (Subset Games)
The Messenger (Sabotage Studio)

Best Mobile Game
PUBG MOBILE (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Fortnite (Epic Games)

Best VR/AR Game
ASTRO BOT Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)
Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

Best Action Game
Dead Cells (Motion Twin)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)

Best Action/Adventure Game
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

Best Role Playing Game
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom (Level 5 / BANDAI NAMCO Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)
Monster Hunter: World (Capcom)

Best Fighting Game
BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / BANDAI NAMCO Entertainment)
Soul Calibur VI (Bandai Namco Studios / BANDAI NAMCO Entertainment)
Street Fighter V Arcade (Dimps / Capcom)

Best Family Game
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

Best Strategy Game
BATTLETECH (Harebrained Schemes / Paradox Interactive
Frostpunk (11 bit studios)
Into the Breach (Subset Games)
The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

Best Sport/Racing Game
FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

Best Multiplayer Game
Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)
Fortnite (Epic Games)

Best Student Game
Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISART Digital, France)
Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences, Norway)
RE: Charge (MIT)

Best Debut Indie Game
Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains)
Moss (Polyarc Games)
The Messenger (Sabotage Studio)
Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

Best Esports Game
CS:GO
Dota2
Fortnite (Epic Games)
League of Legends
Overwatch (Blizzard)

Best Esports Player
Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)
Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Hajime “Tokido” Taniguchi
Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)

Best Esports Team
Fnatic (LoL)
Astralis (CS:GO)
Cloud9 (LoL)
London Spitfire (OWL)
OG (Dota2)

Best Esports Coach
Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)
Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
Janko “YNk” Paunovic (MiBR)
Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)

Best Esports Event
Overwatch League Grand Finals
League of Legends World Championship
ELEAGUE Major: Boston 2018
The International 2018
EVO 2018

Best Esports Host
Eefje “Sjokz” Depoortere
Alex “Machine” Richardson
Paul “RedEye” Chaloner
Anders Blume
Alex “Goldenboy” Mendez

Best Esports Moment
OG’s Massive Upset of LGD (Dota2 Finals)
KT vs IG Base Race (LoL Worlds)
C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)
G2 Beating RNG (LoL Worlds)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

Content Creator/Streamer of the Year
Ninja
Pokimane
Dr. Lupo
Myth
Willyrex

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s